Podróż sentymentalnaPrzyjazd na Kretę był dla mnie czymś więcej niż tylko wypoczynkiem, można powiedzieć że historia zatoczyła koło. Równo 10 lat temu, przez pół roku pracowałam na Krecie, mieszkałam wówczas w Agios Nikolaos. Nie mogłam tutaj ponownie przylecieć i nie odwiedzić miejsca z którym wiąże się tak wiele wspomnień, wobec czego wypożyczyliśmy z hotelu samochód i ruszyliśmy na wschód wyspy. 
[Wykorzystałam mapkę ze strony grecja.home.pl]


Pamiętałam że przy tzw. nowej drodze prowadzącej do Agios stały dwa stare wiatraki, wiecie co, wciąż tam stoją, choć już w trochę gorszym stanie.

Agios Nikolaos to niewielkie miasteczko, z pewnością jednak jedno z bardziej urokliwych. Bądźmy szczerzy, zabudowa Krety w niektórych miejscach nie wzbudza zachwytu, a już zwłaszcza po wyjechaniu z lotniska w Heraklionie. Moim zdaniem dopiero gdy miniemy Malię, zaczyna się robić ładnie. 
Początki Agios Nikolaos sięgają VIII w p.n.e., jednak dzisiejsza nazwa pochodzi od IX-wiecznego kościółka pw. św. Mikołaja, patrona rybaków. Nie znajdziecie tu śladów starożytnych kultur, nie ostała się nawet twierdza po Wenecjanach, od której nazwę wzięła zatoka nad którą leży Agios, czyli Mirambello (co znaczy piękny widok). Jednak miasto to było jednym z pierwszych ośrodków turystycznych ma wyspie.Pierwszy hotel otworzono tu w 1965 roku. 
Tymi schodami bardzo często skracałam sobie drogę do kwatery w której mieszkałam :)
 Zdjęcia z mojego archiwum - Agios Nikolaos w 2005 roku
Miasteczko prawie wcale się nie zmieniło, przybyło tylko kilka knajpek. Wciąż najbardziej romantycznym miejscem jest tutaj jeziorko Voulismeni. Zanim w 1870 roku Turcy przekopali tunel łączący jezioro z morzem, był to niezależny słodkowodny akwen. 
O Voulismeni krążyły legendy, że bogini Atena zażywała w nim kąpieli, że jest ono bezdenne, połączone ze światem zamieszkałym przez duchy. Jego dno badał Jacques Cousteau, odkrywając na nim m.in. czołg z okresu II wojny światowej. Jeziorko nie tylko przyciąga zakochanych ale i kocią zgraję, bo Kreta to kocia wyspa :)

Zagłębiając się w ruchliwe uliczki miasta, napotkacie mnóstwo sklepików z pamiątkami czy biżuterią. Osobiście polecam zamiast kupowania bibelotów, zaopatrzyć się w przepyszną kreteńską oliwę czy miód :) Zanim jednak wydacie euro co do centa, zatrzymajcie się w jednej z licznych kawiarni na mrożoną kawę, czyli frappe. IERAPETRA


Z Agios pojechaliśmy na południe, do Ierapetry, jednak po drodze zauważyliśmy śliczną plażę i już nam nie w głowie były miejskie spacery.


VOULISMA


Plaża Voulisma znajduje się ok. 12 km za Agios Nikolaos, jadąc w kierunku wschodnim, w pobliżu miejscowości Istron. To jedna z piękniejszych plaż po tej stronie wyspy. Najpiękniej jest tu w południe, gdy w pełnym słońcu krystalicznie czysta woda jest cudownie turkusowa. To również jedna z dłuższych plaż, liczy sobie 700 metrów, jednak nie można jej nazwać szeroką. O ile po sezonie jest dosyć luźno, niestety w szczycie lata jak to się mówi "ludź na ludziu". Warto jednak zatrzymać się choć na chwilę dla samych widoków. Co ja mam na sobie? Ta biała sukienka to kolejny łup z second-handu, marki Asos. Niestety była bez podszewki ale sobie coś ukombinowałam ze starej sukienki. Białe bikini z Pepco, które spod tej kiecki trochę wali po oczach, no ale co zrobić, musiałam być przygotowana na każdą ewentualność ;) Sandały też z Pepco, czasem coś tam się u nich znajdzie, chociaż ciuchy mają kiepskiej jakości. Torebunia z CCC, moja jesienna ulubienica :) Okulary, od kilkunastu postów te same z House'a i już mam ich chyba dość... 
Sukienkę nosiłam też z pasiastym żakietem z SheIn i nowymi koturnami od DeeZee. Generalnie, przez to że biała wszystko do niej pasuje. Muszę tylko uszyć lepszą podszewkę, może w formie spódnicy i będę ją mogła zabierać na wszystkie wakacyjne wypady :)


Komentarze

 1. Tam jest po prostu przepięknie ;)
  śliczna sukienka;)
  pozdrawiam cieplutko :))
  woman-with-class.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne widoki, muszę tam zawitać na Kretę! Co do zestawu, bardzo mi się podoba, uwielbiam biel tym bardziej gdy jest cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowne zdjęcia, piękne widoki!! Wyglądasz ślicznie w tej białej sukience!! Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny opis Krety.Widoki cudowne!Ja nie wiem,jak to zrobić,żeby takie perełki wyszukać w sh,a Tobie się zawsze udaje 😉

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty